עדי שפילמן , מנהלת אדמינסטרציה, שיווק ורישום, מאסטר MNLP. 

רבים ורבות שואלים ושואלות אותי, "למה כדאי ללמוד NLP מבוסס מיינדפולנס?", אז החלטתי להעלות לכאן למאמר קצר, את כל היתרונות לשילוב המדהים.
אך תחילה נבין מה אומרת כל אחת מהגישות:

  • Neuro-linguistic programming NLP – ניתוב לשוני פיזיולוגי-

היא גישה טיפולית אשר מחברת את האדם לכוחות ולמשאבים שלו, הגישה פותחה על ידי ריצ'ארד בנדלר וג'ון גרינדר, השניים דגמו את דרכי הפעולה של ד"ר מילטון אריקסון וד"ר וירג'יניה סאטיר.
פרט לחיבור לכוחות ומשאבים, הגישה מאפשרת גם לשנות דפוסי התנהגות אוטומטיים שלא מיטיבים איתנו, לשפר באופן ניכר את מערכות היחסים בחיינו, את התקשורת האישית והבינ-אישית, לפתור קונפליקטים, להשיג יעדים רצויים (Outcome) ועוד…

קורס NLP פרקטישינר, הוא הדרגה הראשונה של הNLP ולומדים בו את מודלים שונים כמו מודל התקשרות, הנחות היסוד של הNLP ואת והטכניקות הטיפוליות של הגישה.
לימודי NLP הינם לימודים אשר מעצימים אותנו מאוד מבחינה אישית ועוברים בהם תהליך מאוד משמעותי מבחינה רגשית ונפשית.

 

  • מיינדפולנס– המיינדפולנס הינה גישה אשר נולדה במערב ויש לה יסודות מהבודהיזם.

היא גישה שמתרגלת אותנו להיות נוכחים ב"כאן ועכשיו" ללא שיפוט וביקורת ולהביא תשומת לב לכל מה שעולה.
מחקרים מוכיחים שמי שמתרגל.ת מדיטציות מיינדפולנס מפחית.ה באופן משמעותי את הלחץ והסטרס בחיי היום יום שלו.ה, גישת המיינדפולנס ידועה גם בכך שהיא עוזרת להפחית מקרים של התפקדי חרדה ומקרי דכאון. 

תופתעו אולי לגלות, אבל הטבע של התודעה שלנו הוא לא להיות ברגע הזה, התודעה שלנו לרוב נמצאת או בעתיד או בעבר.
כשהיא נודדת לעתיד היא מתעסקת במה שיש לי לעשות עוד היום, במחשבות טורדניות על מה יהיה ואיך יהיה?.. לדוגמא- כשאנחנו נמצאות באימון כושר אנחנו רק חושבות על הרגע שהוא ייגמר, או שאנחנו בחופשה, אנחנו חושבות על זה ש"רק שזה לא ייגמר"..נאחזות בטוב..

היא גם הרבה פעמים נמצאת בעבר- בשיפוט ובביקורת.. אם לפני 10 שנים הייתי עושה כך וכך.. היום כבר הייתי יכולה… וכהנה וכהנה…
וכמה אי שקט יש כשהתודעה שלנו לא נוכחת ברגע הזה.. כמה לחץ ומתח זה מכניס לחיים שלנו…
כשאנחנו יותר ויותר מתרגלים מדיטציית מיינדפולנס ניתן יותר ויותר להיות ברגע הזה.. בנוכחות ובקבלה לכל רגש שעולה וגם להבין, שהכל זמני, גם רגעי החופשה וגם רגעי הקושי והכאב.
תרגול של מדיטציית מיינדפולנס מאפשר לנו להיות יציבים ועמידים נפשית במציאות המשתנה של החיים שלנו.

אז למה בעצם כל כך כדאי לשלב בין שתי הגישות?

התהליך שה- NLP מציע הוא תהליך מאוד מעצים, תהליך כזה שמאוד "מרים" אותנו, אך גם מפגיש אותנו עם העבר וזה לפעמים עלול קצת לכאוב .. בעזרת המיינדפולנס אנחנו מגיעים לתהליך הזה ללא שיפוט וביקורת על מה שהיה, עם המון חמלה עצמית, וקבלה למי שאני, ה- NLP תומכת בגישת המיינדפולנס ולהיפך, המיינדפולנס משלים את ה-NLP ויחד הן עובדות פשוט נפלא.

אני אוהבת להשתמש במטאפורה של העץ  כדי להמחיש את השילוב המדהים,  ה-NLP הוא העץ שפורח וצומח (גישה שמאוד מצמיחה אותנו כבני אדם) והמיינדפולנס הם השורשים של העץ. ותארו לעצמכם.ן עץ ללא שורשים.. בלי השורשים העץ עלול ליפול אחרי זמן מה.. ולא להיות איתן ויציב אל מול עונות השנה (אתגרי החיים), השורשים הם אלה שמחזיקים את העץ לא ליפול גם ברגעי קושי.
כמו שהעץ יהיה יציב עם השורשים שלו כך גם אנחנו נוכל להיות יציבים אל מול אתגרי החיים, להשתמש בכלים של הNLP ולהיות יציבים ועמידים עם הכלים של המיינדפולנס.

כי האדם, עץ השדה.

בואו לצמוח איתנו.

תגובה 1. השאר/י חדש

  • אושרי
    26/10/2021 13:08

    אשמח שתישלחו לי מועדים של קורס בוקר במידה ונפתח בקרוב

    הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
You need to agree with the terms to proceed