חמשת האורחים כמכשולים בקשיבות פנימית

מעבר לתרגול הפורמלי של הישיבה על הכרית במדיטציה, אנחנו רוצים להביא את התרגול לחיי היום יום שלנו וליהנות מחיים שבהם אנחנו שמים לב למה שקורה לנו, עם התבוננות וחקירה סקרנית למה שקורה לי עכשיו וטיפוח איכויות מיטיבות, כך נחולל טרנספורמציה מיטיבה בחיינו ונביא חופש רגשי ונפשי.

כדי להגיע לחיים כאלה ולאפשר לעצמנו לשהות גם בלא נעים, נדבר היום על חמישה מצבי תודעה, או הלכי רוח שמאד שכיחים בחוויה היומיומית שלנו.

אם אנחנו לא מזהים אותם ועובדים איתם בצורה חכמה ומיומנת, הם עוכרים את התודעה שלנו ויכולים להיות מכשולים חזקים לבהירות פנימית, סיפוק ועניין.

כאשר אנחנו לא מזהים אותם ולא מרפים את ההזדהות איתם, הם עוכרים את תודעתנו והם הופכים להיות המנהלים של חיינו. מכשולים בדרך לחופש פנימי.

אולם, כאשר אנחנו מזהים אותם ולא נותנים להם לנהל אותנו, הם כמו ״אורחים״, מופיעים, נמצאים פרק זמן וממשיכים בדרכם.

חמשת האורחים, נקראים גם חמשת המכשולים:

  1. ההשתוקקות להנאות חושיות/לעונג אישי/להתהוות/לאי התהוות: להשתוקקות יש תנועה של ״בא לי״, השתוקקות להנאות חושיות ולעונג חושי. יחד עם ההשתוקקות מגיע אורח ההיאחזות במשהו שאנחנו רוצים שיישאר איתנו לתמיד. האם זה אפשרי? ובדרך כלל זה לא אפשרי אז מגיע אורח התיסכול וגם האשמה מופיעה במלוא הדרה.
  2. ההתנגדות, שנאה, כעס, אי שביעות רצון, סלידה, פחד, שיפוט וביקורת: לאורחים האלה יש תנועה של ״לא בא לי״. זה המקום שבו אנחנו לא מעוניינים לפגוש את המציאות כמו שהיא. אנחנו רוצים להימנע ממשהו או ממישהו, לכן האורחים שיופיעו יהיו הכעס, השנאה, אי שביעות רצון, סלידה, פחד, שיפוט, ביקורת, קורבנו ואשמה.
  3. קהות, שעמום, אדישות, חוסר עניין, ניתוק רגשי, עצלנות, עייפות ונמנום: אלו הם האורחים שיוצרים מצב שדברים לא יגעו בנו. המציאות נשארת רחוקה ו״לא בא לי״ בכל זאת מגיע, המצב הקיצוני לאורחים הללו הוא דיכאון.
  4. אי שקט וחוסר מנוחה, דאגה ונקיפות מצפון: אלו הם אורחים שהמצב הקיצוני שלהם הוא חרדה ומחשבות טורדניות.
  5. ספק מעכב: האורח הזה כל זמן מתעסק בהאם זה נכון או לא נכון? האם זה מתאים, או לא? להמשיך, או לעצור? האם אני מסוגלת או לא? הספק מפסיק את הדרך ומעכב אותנו ויגיד לנו למה לא כדאי לעשות ומה לא לעשות.    הוא לוקח בחשבון את ניסיון החיים שהיו בהן טעויות ויזהיר אותנו, הוא אומר לנו למה אי אפשר…

Play Stone, Figures, Wood, Colorful, Placed, Team

האורחים הללו הם תנועה מנטלית בתוכנו שיש לה הדהוד פיזי מאוד חזק.

האורחים מגיעים הרבה יותר ממה שאנחנו רוצים לארח אותם, למעשה הם באים כ"כ הרבה עד שזה פוגע באיכות החיים שלנו, כי הם הופכים לבעלי הבית שלנו.

חשוב לדעת שהאורחים נטפלים לחלק שמאמין באשליה הזו ואנחנו רוצים ללמוד לשים לב מה מזין אותם, מה משאיר אותם ולא מאפשר להם ללכת הלאה, וגם להבין כיצד לארח את האורחים לא להפוך אותם למשתכנים קבועים בבית שלנו.

לארח את האורחים – פעולה מחוייבת

האורחים מייצרים בתוכנו הרבה רגשות ומצבי תודעה לא נעימים, שמביאים לנו סבל וכדי לעבוד עימם לא מספיק הזיהוי של האורחים אלא גם החקירה שלהם: האם אני רוצה להזין את האורח שנוכח? כיצד אני מזהה ולא מזינה?

 שימו ♥

החקירה היא לא של האורח עצמו אלא של התנועה שהוא מייצר בתוכי : מה האורח מעורר בתוכי?  כיצד אני יכולה להפסיק להזין אותו? כיצד אני יכולה להפוך  אותו לאורח ולא לדייר קבע?

ולכן זה לא רק זיהוי וקבלה של מה שעולה אלא חקירה של מה הוא מעורר בתוכי   וכיצד אני רוצה לפעול אחרת ולא מתוך הטייסים האוטומטיים שלי.

ופה נמצא רעיון חשוב: הרעיון של פעולה מחייבת. בפעולה מחוייבת אני מזכירה לעצמי ערך- משהו שחשוב לי יותר .

המשמעות של פעולה מחוייבת היא להישאר נאמנה למה שהתחייבתי שאעשה הרבה אחרי שהמצב רוח שאמרתי את זה התפוגג. כלומר- אם האורח הוא זמני אזי הפעולה מחוייבת נשארת הרבה אחרי אורח כזה או אחר.

פעולה מחוייבת מחברת את האדם לערכים שלו ומאפשרת  ליצור תנועה אחרת

כי אם למשל אני מזהה את אורח שיפוט וביקורת ומה שחשוב לי ושהתחייבתי אליו הוא קבלה ואהבה אז עצם החיבור ברגע הזה- יכול ליצור בתוכי תנועה אחרת/תגובה אחרת

פעולה מחוייבת למשהו שיותר גדול מהאורח הרגעי.

Beach, Sunset, Yoga, Meditate

לסיכום עבודה עם האורחים:

  • תשומת לב למה קורה לי עכשיו?
  • זיהוי ותיוג האורח וחזרה לבסיס לנשימה ולגוף
  • חקירה סקרנית: מה האורח מעורר בתוכי? כיצד אני יכולה לזהות מבלי להזדהות/להזין אותו?
  • פעולה מחויבת: מה חשוב לי עכשיו?

****************************

"מי ייתן וכל היצורים החיים יהיו חופשים מסבל וכאב ויהיו מאושרים".

תגובה 1. השאר/י חדש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
You need to agree with the terms to proceed