מאחורי כל אדם יש סיפור חיים.

כולנו מביאים איתנו מהבית (זה שלי מהבית) לכל סיטואציה בחיים שלנו את הערכים, האמונות, הרגשות, האג׳נדות ואת תפיסת עולמנו- אלו המגדירים את התת מודע  – הלא מודע שלנו.
כל אלו עשויים ועלולים לצבוע את הדרך שבה אנחנו רואים את המציאות, כי המוח שלנו מפרש את המציאות כך שתתאים לערכים שלנו לאמונות, לאג׳נדות ולתפיסת עולמנו.

כשזה קורה – אנו לא רואים את הדברים כפי שהם, כי התת מודע- הלא מודע שלנו גורם למוח שלנו להשמטות, עיוותים והכללות על כל אירוע חיצוני והוא משליך על הארוע את האמונות ותפיסת העולם שלמדנו בבית.
מה שעלול להוביל לדעות קדומות, לבעיות במערכות יחסים, לאי-הבנות ועוד, כי כל אדם יתן פרשנות שונה מהאחר, לאותו אירוע. הפרשנות תהיה על סמך מה שהוא ״הביא איתו מהבית…״ 

בטעות ובאופן לא מודע, אנחנו בטוחים שמה שהבנו מהבית ונובע מהתת מודע- הלא מודע שלנו הוא הדבר הכי נכון, למעשה אנחנו בטוחים שזו האמת, והאמת היא שאין אמת אחת, יש אמת סובייקטיבית והאמת היחידה שקיימת באמת, הן העובדות ולא הפרשנויות.

תחשבו על זה שהתגובות האוטומטיות שלנו למעשה נשענות על הפרשנויות שלנו לאירוע ולא באמת על מה שקרה באירוע.
לכן חשוב לבדוק ולבחון את התגובות שלנו וכדי להבין את התגובות השאלה שחשוב לשאול את עצמנו היא:

 

Eye, Brow, Brown, Day Dream, Thinking

מה קורה לי עכשיו?

חשוב לשאול את השאלה ממקום של סקרנות וחקירה שאינה שיפוטית, המטרה היא שהחקירה תגיע עם פתיחות לחוויה כדי לראות את העובדות שבאירוע, וזה מה שיאפשר לראות את המציאות כמו שהיא ואז לשים לב לפרשנויות שלנו.

 

למשל, הגיעה אליי מטופלת שהעוזרת שלה בעבודה הזכירה לה את אמא שלה שהייתה עבורה ״כפתור חם״ והדבר השפיע על התגובות שלה, וזה השפיע על מערכת היחסים שלהן.
כשהיא הבינה מה קורה לה, והסכימה לקבל שיש עוד פרשנויות מלבד הפרשנות שלה, היא גם תרגלה תגובה אחרת מיטיבה שהיא מבחירה ולא נובעת מהתת מודע הלא מודע– מהאוטומט הישן והלא מיטיב .

 

 

הרבה פעמים אנחנו משליכים תכונות שאינן מיטיבות של עצמנו, על אדם אחר.
כאשר אדם אחר מעורר בנו תגובה של דחייה, או סלידה חזקה סביר להניח שהוא מייצג עבורנו תכונה מסוימת בעצמנו שאנחנו לא אוהבים בנו. ומן הסתם אנחנו גם לא נרצה לפגוש את אותה תכונה. ואז אנחנו אולי נהיה בעמדה של קורבנות והאשמה של האדם שעליו אנחנו עושים השלכה ואנחנו אפילו לגמרי מאמינים לעצמנו וגם נחפש מידע שמאשש את האמונה הזו על אותו אדם, ונשמיט מידע שסותר אותה.

 

Woman, Face, Head, Identity, Search

ולפעמים, אנחנו פשוט רוצים להאמין שמשהו הוא נכון גם כאשר בתת מודע – בלא מודע שלנו אנחנו יודעים שהוא לא, כי אם לא נאמין, זה יכאב לנו מידי, כי אולי הדברים הם לא באמת כל כך טובים כמו שאנחנו מאמינים ואז נצטרך לשנות משהו בחיים שלנו, וזה מפחיד אותנו לשנות. כי השינוי הוא לעיתים להעתיק מקום מגורים, או להיפרד מבן זוג או מחברים שחשבנו שהם חברים ממש טובים שלנו.

 

אנחנו נוטים יותר לעוות את המציאות כאשר אנחנו נמצאים תחת לחץ או חרדה. ולהתעלם ממה שבתת מודע שלנו יודעים שנכון. אך על מנת לראות את המציאות כפי שהיא, חשוב שתהיה  מידה מסוימת של רוגע, ולכן החקירה של:

 

 

 

מה קורה לי עכשיו?

וגם

מה חשוב לי?

הן קריטיות בלהבין את התגובות האוטומטיות שאינן מיטיבות, כדי לעשות בחירות מיטיבות.

בהצלחה לכולנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.
You need to agree with the terms to proceed